Tydzień Kultury Języka

Utworzono dnia 14.03.2020, 14:49

Tydzień Kultury Języka w naszej szkole

W dniach 2-6 oraz 9-13 marca 2020 r. odbył się w SP7  Tydzień Kultury Języka Polskiego.

Uczniowie brali udział w konkursach, różnorodnych działaniach i  lekcjach poświęconych szeroko rozumianemu językowi polskiemu.

Uczennice z klas VI-VII : Natalia Bodo, Iga Kujawa i Marysia Niziołek wzięły udział                    w  Konkursie  Literackim  im. Ireny Zielińskiej „Radość pisania. Możność utrwalania”, zorganizowanym przez Samorządową Szkołę Podstawową nr 3 im. S. Żeromskiego                     w Suchedniowie. Po konkursie uczestnicy mieli okazję spotkać znanego językoznawcę prof. Bralczyka , posłuchać jego wykładu o poprawności językowej i wywiadu ze znanym gramatykiem normatywnym. Marysia Niziołek z kl. VI a zajęła III miejsce i zdobyła cenne nagrody: tablet i głośniki.

W ciągu dwóch tygodni zostały przeprowadzone konkursy adresowane do wszystkich uczniów naszej szkoły:

a) konkurs recytatorski dla klas I-III,

b) konkurs plastyczny dla klas I-III,

c) konkurs literacko – gramatyczny dla klasy IV a , który polegał na rozwiązaniu testu na czytanie ze zrozumieniem oraz uzupełnieniu ćwiczeń ortograficznych, a na kolejnym etapie na rozwiązaniu testu o częściach mowy,

d) konkurs wiedzy o mitologii greckiej dla klasy V – polegał na wykonaniu i zaprezentowaniu pracy w programie PowerPoint na temat postaci Odyseusza i jego wędrówki. W ocenie prac wzięto pod uwagę  interesujące ujęcie tematu i ciekawe  przemyślenia uczniów podczas wystapienia.

e) konkurs wiedzy o bajkach dla klasy VI – polegał na rozwiązaniu testu dotyczącego cech bajki jako gatunku literackiego,

f) konkurs ortograficzny dla klas VII – stanowiło dyktando sprawdzające znajomość różnorodnych reguł ortograficznych oraz przeprowadzono dodatkowy test, który wyłonił Mistrza Ortografii.

A oto zwycięzcy:

Konkurs literacko – gramatyczny dla klasy IV a:

I miejsce:  Weronika Dróżdż

II  miejsce:  Szymon Gielniewski

III miejsce:  Jakub Gielniewski

Konkurs wiedzy o mitologii greckiej dla klasy V:

I miejsce: Lena Jaworska kl.5b

Konkurs wiedzy o bajkach dla klasy VI:

I miejsce: Julia Bilska kl.6c

II  miejsce: Maria Niziołek kl.6a

III miejsce:  Katarzyna Zarzycka i Liliana Rurarz 6c

Konkurs ortograficzny dla klas VII:

I miejsce:  Natalia Bodo 7a i  Klaudia Woźniak 7b

II  miejsce: Natalia Janiszewska 7a

III miejsce: Oliwia Gawron 7a

Wyniki konkursów: recytatorskiego dla klas I-III i plastycznego podamy
w późniejszym terminie.

Ponadto uczniowie zajęli się oprawa graficzną Tygodnia Kultury Języka Polskiego. Klasa IVa przygotowała plakaty dotyczące pisowni wyrazów, a klasy VI a i VI c tablicę na holu realizujacą hasło tegorocznego TKJ|: „Chrońmy klimat i język. Łaczy je: czystośc i świeżość, radośc i urok, przestrzeń i wolność”.

W ramach projektu realizowanego przez koło j.polskiego powstaje także strona internetowa promująca działalność literacką, kulturalną i  plastyczną  utalentowanych uczniów SP7, która przyłączona będzie linkiem do oficjalnej strony naszej szkoły. Uczniów zainteresowanych publikowaniem swych prac prosimy o kontakt z p.Moniką Ślusarczyk.

Wszyscy zwycięzcy na dzień dzisiejszy otrzymali oceny za udział w konkursach. Przewidziane są również nagrody i dyplomy, ale ich wręczenie zostało odłożone ze względu na obecną sytuację.

W realizację projektu włączyli się oprócz nauczycieli j.polskiego pracownicy biblioteki, świetlicy szkolnej oraz nauczyciele klas I-III.

Monika Ślusarczyk