Spotkanie z prof. Jerzym Bralczykiem

Utworzono dnia 05.03.2020, 07:41

Spotkanie z prof. Jerzym Bralczykiem.

III miejsce Marysi Niziołek z klasy 6a w konkursie literackim.

4 marca 2020 r. uczennice z klas VI-VII: Natalia Bodo, Iga Kujawa i Marysia Niziołek wzięły udział  w  Konkursie  Literackim  im. Ireny Zielińskiej „Radość pisania. Możność utrwalania”, zorganizowanym przez Samorządową Szkołę Podstawową nr 3                                   im. S. Żeromskiego  w Suchedniowie.

Wielkim wydarzeniem towarzyszącym konkursowi była obecność prof. Jerzego Bralczyka, znanego językoznawcy i gramatyka normatywnego,specjalisty w zakresie języka mediów, a przede wszystkim znakomitego mówcy, gawędziarza , gwiazdy telewizyjnej i radiowej.

Prof. Bralczyk był autorem jednego z tematów, który mogli wybrać uczestnicy konkursu.

W ciągu 70 minut uczniowie ze szkół naszego regionu mierzyli się z naspującymi zagadnieniami:

1. Czy zwierzę to ktoś, czy coś ? - rozwiń myśl prof. Bralczyka.

2. „Kiedy wycięte zostanie ostatnie drzewo,ostatnia rzeka zostanie zatruta i zginie ostatnia ryba – odkryjemy, że nie można jeść pieniędzy. ( przysłowie indiańskie ) Czy chroniąc przyrodę chronimy również siebie ? W jaki sposób możesz to robić lub już robisz w swoim domu , miejscowości, kraju ?

3.Wzorzec osobowy – nauczyciel. Jakie cechy powinien posiadać ?

4. W zwierciadle słów. Kim jestem ? Opisz siebie. Stań przed lustrem, gdzie zamiast odbicia masz do dyspozycji tylko … a może aż słowa. Przy ich użyciu namaluj swój autoportret.

5. Nasza szkoła, to nasz kraj – rozwiń myśl zaczerpniętą z wiersza Anny Zielińskiej – Brudek.

Po konkursie jego uczestnicy i zaproszeni  mieli okazję posłuchać prof. Jerzego Bralczyka, który w żywy i ciekawy sposób opowiadał o zjawiskach językowych, odnosząc się do pytań zadawanych przez uczennicę. Gość konkursu barwnie i dowcipnie opowiadał                           o ulubionych polskich wyrazach, a także wspominał i parodiował sławy polskiej telewizji, których wyrazista osobowość i swoisty rodzaj kontaktu z publicznością sprawiły, że na  zawsze pozostaną w pamięci:  Michała Sumińskiego – prowadzącego słynny „Zwierzyniec”, Stanisława Janickiego – autora programu „W starym  kinie” ,  podróżnika - Tonego Halika. Prof. J.Bralczyk dzielił się wrażeniami z licznych wywiadów i jeśli nawet karcił dziennikarzy za zadawane pytania,  czynił to z dużym wdziękiem.

Po wywiadzie z prof. Jerzym Bralczykiem jury udało się na krótkie obrady podsumowujące wyniki konkursu.

Wybór tematu:  Czy zwierzę to ktoś, czy coś ? - rozwiń myśl prof. Bralczyka okazał się szczęśliwy dla Marysi Nizołek z klasy 6a, która zdobyła III miejsce w Konkursie  Literackim  im. Ireny Zielińskiej „Radość pisania. Możność utrwalania” i zyskała cenne nagrody: tablet i głośniki bluetooth. Pozostałym uczennicom:  Natalii Bodo, Idze Kujawie z klasy 7a zostały wręczone dyplomy i słodkie niespodzianki. Udział młodzieży z naszej szkoły w suchedniowskim konkursie znakomicie wpisuje się  w Tydzień Kultury Języka Polskiego, który obecnie obchodzimy.

Na zakończenie przedstawiciele władz samorządowych podziękowali Państwu Zielińskim za opieką nad konkursem i ufundowanie cennych nagród oraz dyrekcji szkoły i paniom  polonistkom przygotowującym to wydarzenie.

Opiekę nad młodzieżą z naszej szkoły sprawowała polonistka - p. Monika Ślusarczyk.

>>> WIĘCEJ - KLIK <<<