Samorządy mają głos !

Utworzono dnia 03.10.2018, 14:41

Samorządy mają głos !

Wrzesień, to ten szczególny miesiąc , na który czekają wszyscy chyba uczniowie ….

Z nadzieją wracają w znajome progi, by znów pokosztować nauki, wrócić do szkolnych przyjaciół, spotkać na swej edukacyjnej drodze przygodę, czy w końcu móc rozwijać swoje pasje i talenty..

By szkoła dobrze funkcjonowała z pewnością  ważnym ogniwem jest współpraca na linii: grono pedagogiczne – rodzice – uczniowie. Ci ostatni jednak, by móc wpływać na kształt
i  życie szkoły, muszą wybrać swoją silną reprezentację zwaną Samorządem Uczniowskim.

Pierwszy raz w historii naszej Szkoły wybory do samorządu miały tak wyjątkowo przejrzysty, zgodny z wymogami demokracji charakter.

Wybory odbyły się zgodnie z wyznaczonym przez Centrum Edukacji Obywatelskiej harmonogramem.

Pomysł zorganizowania demokratycznych wyborów bardzo spodobał się uczniom,
a chętnych do pracy nad tym projektem naprawdę nie brakowało.

Uczennice Martyna Serek, Zuzanna Kręcisz ,Melania Andrejewska i Julia Tworek bardzo dobrze wywiązały się ze swych obowiązków. Jako moderatorki tego projektu czuwały nad prawidłowym przygotowaniem  i samym   przebiegiem wyborów do Samorządu Szkolnego.

28 września jedna z sal lekcyjnych zamieniła się w lokal wyborczy. Były więc: komisja wyborcza, karty do głosowania, urna wyborcza, miejsce na skreślenie głosu w sposób anonimowy . Temu wszystkiemu przyglądał się z góry Orzeł Biały na tle biało-czerwonej flagi.

Jak przystało na prawdziwe wybory została przeprowadzona kampania informacyjna.
Z plakatów wyborczych płynęły obietnice i propozycje. Kandydat na funkcję w samorządzie musiał zebrać wymaganą liczbę podpisów. Uczniowie zostali poinformowani o zasadach, jakie rządzą się wyborami. Poznali pojęcie biernego i czynnego prawa uczestniczenia
w wyborach. Zaznajomili się z pięcioprzymiotnikowymi zasadami wyborów, które są zapisane w Konstytucji i mają odniesienie do wyborów do Sejmu RP.

Ale prawdziwym rodzynkiem naszych wyborów była… debata kandydatów do SU !

Sześcioro uczniów wykazało się odwagą i stanęło w szranki debaty o wizję naszej Siódemeczki . Byli to: Filip Furtak, Oliwia Gawron, Patrycja Pogorzelska, Kamila Socha, Bianka Warwas, Joanna Żelaśkiewicz.

Dwóch kandydatów odmówiło udziału w debacie: Krystian Siemieniec, Filip Szafraniec.

Każdy z tych odważnych  kandydatów musiał dokonać autoprezentacji, przedstawić swój program, wizję funkcjonowania SU. współpracy z organami szkoły.

Były też pytania od uczestników debaty, zarówno uczniów jak i nauczycieli.

Z zaciekawieniem tej debacie przyglądała się pani Katarzyna Banaczek, z-ca dyrektora naszej Szkoły.

Z pewnością sposób prowadzenia debaty i sama dyskusja może być wzorem dla  pań i panów zgromadzonych przy ulicy Wiejskiej .

Sam dzień glosowania dostarczył nam wielu wrażeń.

Już od godziny 7.40 uczniowie mieli okazję oddać swój glos na wybranego przez siebie kandydata .

Na czas zajęć lekcyjnych lokal wyborczy był zamknięty, a uczniowie mogli skorzystać
z czynnego prawa wyborczego do godz. 14.30.

Na 269 uczniów uprawnionych do głosowania  wydano 179 kart wyborczych , co stanowi 66,5% uprawnionych do głosowania.

Wyniki wyborów zostały uroczyście ogłoszone na apelu porządkowym 2.X.2018 roku. Najwięcej głosów zdobyła Bianka Warwas i została przewodniczącą Samorządu Uczniowskiego, w którego skład weszli jeszcze Joanna Żelaśkiewicz, Patrycja Pogorzelska
i Filip Furtak.

Z niecierpliwością oczekujemy pierwszych działań

NASZEGO – DEMOKRATYCZNIE WYBRANEGO – SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO!!!