Projekt Edukacyjny „Szkoła Tolerancji – Szkoła Wartości”

Utworzono dnia 19.11.2018, 13:39

Projekt Edukacyjny „Szkoła Tolerancji – Szkoła Wartości”.

W bieżącym roku szkolnym nasza szkoła przystąpiła do ogólnopolskiego programu Centrum Edukacji Obywatelskiej „Szkoła Tolerancji”, którego finał miał miejsce 16 listopada 2018 roku.

Podczas lekcji w klasach siódmych i ósmych pracowaliśmy wokół postaci Ireny Sendlerowej. Została ona wybrana na przewodnika po programie „Patrioty i Patriotki XXI wieku”, ponieważ Rząd Rzeczpospolitej Polskiej ogłosił Rok 2018 Rokiem Ireny Sendlerowej. Celem zajęć prowadzonych w ramach programu „Szkoła Tolerancji” stało się przybliżenie uczniom wielokulturowej przeszłości Polski, pobudzenie ich do krytycznego myślenia, dostrzeganie niepokojących zjawisk, które miały i mają miejsce w naszym kraju. W naszej szkole pracowaliśmy wokół hasła „Szkoła Tolerancji – Szkoła Wartości”. Tematami dwugodzinnych zajęć stały się słowa Ireny Sendlerowej: „Pamiętaj, że jak ktoś tonie, to trzeba mu podać rękę” – wokół wartości i „Ludzie nie dzielą się na podstawie rasy czy pochodzenia, ale dzielą się na dobrych i złych” – wokół wartości.

Podczas dwugodzinnych warsztatów uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną o życiu i działalności Ireny Sendlerowej, przygotowanej przez muzeum POLIN, później wybierali wartości, którymi kierowała się bohaterka podczas II wojny światowej oraz w innych okresach swojego życia. Młodzież zastanawiała się, które wartości są najważniejsze w dzisiejszym świecie, którymi kierują się młodzi ludzie w XXI wieku (najpierw indywidualnie, a później w grupach), by w końcu zastanowić się, które wartości są ponadczasowe – ważne w każdym czasie, kiedyś i dziś. W końcowej części zajęć uczniowie opisywali jeden z wybranych przez siebie murali, przedstawiających bohaterkę zajęć. Zadaniem, które wymagało gruntownego przemyślenia tematu było wykonanie plakatu kończącego projekt edukacyjny: „Szkoła Tolerancji – Szkoła Wartości – wokół Ireny Sendlerowej”.